Jak można przygotować dom na sezon grzewczy? Jak ograniczyć wielkość wydatków w tym okresie?

Ocieplamy Życie 12 minut czytania

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? 

Analizując obowiązujące przepisy, można stwierdzić, że w praktyce nie istnieją żadne konkretne wytyczne dotyczące terminu rozpoczęcia i zakończenia trwania sezonu grzewczego. Kwestia ta jest zależna przede wszystkim od zarządcy danego obiektu. Podmioty zarządzające kubaturowymi obiektami budowlanymi z reguły odnoszą się w tej kwestii do temperatury panującej we wnętrzu poszczególnych pomieszczeń w budynku. Ta jest bowiem określona przepisami prawa. W przypadku budynków mieszkalnych temperatura w pokojach powinna wynosić nie mniej niż 20 stopni Celsjusza. Temperatura w pomieszczeniach takich jak łazienki czy sauny nie powinna natomiast być niższa niż 24 stopnie Celsjusza. Wysokość temperatury we wnętrzu każdego budynku jest silnie determinowana przez warunki panujące na zewnątrz obiektu budowlanego. Z tego względu, jeśli czynniki atmosferyczne powodują kilkudniowy spadek temperatury we wnętrzu budynku poniżej wymaganego poziomu, zarządcy podejmują decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego.

 

Warto wiedzieć: Izolacja ścian zewnętrznych

 

Jak przygotować dom na sezon grzewczy? 

Ze względu na rosnące ceny energii oraz brak węgla aktualny i kolejne sezony grzewcze będą różniły się od lat poprzednich. Główny problem polega na tym, że ogrzanie budynku będzie wiązało się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. W związku z tym, w celu ograniczenia wydatków związanych z zapewnieniem optymalnego poziomu ciepłoty w lokalach mieszkalnych, oprócz typowych czynności przygotowawczych na sezon grzewczy, warto podjąć działania mające na celu oszczędzanie ciepła.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z własnej tendencji do przegrzewania mieszkań i domów. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, optymalna temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi to 20 stopni Celsjusza. Ludzki organizm dużo lepiej funkcjonuje i odpoczywa, gdy na ciele znajduje się warstwa odzieży lub okrycie niż w przypadku, gdy ciało jest rozebrane i przegrzane. Redukcja temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza to oszczędność energii cieplnej rzędu 5-8%.

Typowe czynności mające na celu przygotowanie do sezonu grzewczego są związane z przeglądem i konserwacją elementów instalacji emitujących ciepło. Zaleca się przede wszystkim sprawdzenie, oczyszczenie i odpowietrzenie grzejników (ich maksymalnego odkręcenia przed procedurą napełniania instalacji).

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach przed rozpoczęciem sezonu grzewczego można podjąć czynności, dzięki którym będzie możliwe zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Kwestia ta odnosi się oczywiście do ograniczenia strat ciepła z budynku.

Szersza procedura przygotowawcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego może mieć różny zakres. Na czynności, które można wykonać w takim przypadku, wpływa przede wszystkim rodzaj obiektu, w którym mieszkamy. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych przygotowanie się do sezonu grzewczego ma raczej ograniczony zakres, ponieważ w takiej sytuacji to zarządca obiektu podejmuje decyzje dotyczące termomodernizacji budynku. Właściciel mieszkania w bloku zazwyczaj ma możliwość ograniczenia strat ciepła przez okna. Oczywiście chęć minimalizacji strat ciepła poprzez wymianę okien wymaga zastosowania elementów stolarki okiennej o ciepłej charakterystyce i zamontowania ich w systemie warstwowym. Takie działanie rzeczywiście umożliwia efektywne ograniczenie ucieczki nagrzanego powietrza z domu, gwarantując niższe rachunki za ogrzewanie w trakcie trwania sezonu grzewczego.

 

Sprawdź też: Izolacja akustyczna ścian działowych

 

Dużo większe możliwości dotyczące minimalizacji strat ciepła z budynku mają właściciele domów jednorodzinnych. Są oni bowiem w stanie przeprowadzić we własnym zakresie termomodernizację budynku obejmującą docieplenie przegród zewnętrznych budynku, a to właśnie te elementy budynku są w starszych domach przyczyną znacznych strat ciepła. Zmniejszenie ucieczki energii cieplnej poprzez izolację ścian, a w razie konieczności również poddasza czy piwnicy lub fundamentów polega na ich dociepleniu poprzez dołożenie dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego. Jaki wyrób sprawdzi się w takim przypadku? Oczywiście wełna skalna. Materiał ten efektywnie ogranicza przenikanie ciepła przez przegrody, co zapewnia wyższe temperatury w zimie i chroni przed nagrzewaniem wnętrza domu w letnich miesiącach. Co więcej, wełna skalna zapewnia bardzo wysoki komfort akustyczny w pomieszczeniach, a przy tym, dzięki niepalności, wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowania budynku.

Warto pamiętać, że termomodernizacja budynku umożliwia oszczędzenie od 30 do 60% energii cieplnej. Przy obecnych warunkach oraz prognozowanych kosztach dotyczących kolejnych sezonów jest to bardzo korzystne działanie w celu ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem obiektu.

 

Przeczytaj również: Jak uniknąć błędów przy ociepleniu domu?

Opinie

  • Bardzo trafny artykuł! W tym roku ciężka zima przed nami, więc szukam sposóbów na zminimalizowanie tych porażających kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Taras na dachu – jak go zaplanować i stworzyć? | ROCKWOOL

Użytkowy taras na dachu to sposób na zwiększenie przestrzeni wypoczynkowej związanej z budynkiem. Jeśli powierzchnia tarasowa jest pokryta roślinnością, to rozwiązanie wpisuje się także w założenia budownictwa ekologicznego. Dzięki takiemu podejściu zyskujemy oazę, która oprócz posiadania walorów estetycznych działa jak filtr powietrza.