Co robić w upalne dni + parę przepisów na chłodzące napoje

Beata Lipov 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jeśli chcemy mieć chłodny dom, powinniśmy o tym pomyśleć na etapie wyboru działki i budowy. Usytuowanie jest bardzo ważne.

Jest szereg czynników które wpływają na ochłodzenie domu i sporo sposobów, które możemy wykorzystać dla obniżenia temperatury.

altana w świetle zachodzącego słońca

Na słoneczne lato czekamy zwykle z utęsknieniem. Gdy w końcu nadchodzą upalne letnie dni po krótkiej euforii mogą pojawić się niedogodności w postaci zbyt wysokiej temperatury wewnątrz domu. Co robić w upalne dni? Jeśli istnieje taka możliwość, warto to wziąć pod uwagę już na etapie wyboru działki i projektowania domu. Podczas upałów możemy wykorzystać również naturalne warunki panujące w budynku. Pomieszczenia znajdujące się wyżej nagrzewają się szybciej. Podczas upału korzystajmy więc z pomieszczeń na parterze lub w przyziemiu. Ale to nie wszystko. Oto, jak możemy ochłodzić nasz dom i w pełni cieszyć się latem.

Co robić w upalne dni – sposoby na ochłodzenie domu

Po pierwsze – działka. Duża, otwarta przestrzeń działki, bez drzew dających cień będzie latem funkcjonować jak „patelnia”. Drzewa będą sprzymierzeńcem zarówno latem, jak i zimą. Latem częściowo osłonią dom od promieni słońca i zapewnią zacienienie tym pomieszczeniom, które są najbardziej narażone na przegrzanie. Zimą zaś będą stanowić naturalną osłonę od wiatru. Sadzenie drzew warto dobrze zaplanować, a najlepiej skonsultować z architektem krajobrazu. Małe drzewko za kilka lat stanie się przecież pokaźnym drzewem.

Po drugie – dach i ściany. Jasny dom będzie odbijał promienie słoneczne. Nieprzypadkowo w krajach południowych, takich jak Grecja czy Hiszpania, cechą charakterystyczną krajobrazu są białe zabudowania. Grube mury, biały kolor, niewielkie otwory okienne to najprostsze, stosowane od wieków sposoby na ochłodzenie domu. Warto czerpać przynajmniej częściowo z tej wiedzy, dostosowując ją do nowoczesnej technologii.

Po trzecie – ocieplenie budynku. Usytuowanie domu na działce, grubość murów i kolor elewacji to połowa sukcesu. Zanim jednak zabierzemy się do malowania ścian zewnętrznych, warto pomyśleć o dobrej izolacji, na przykład z wełny skalnej. Ten niepalny materiał pochodzi w pełni z naturalnych surowców i sprawia, że latem w domu nie jest zbyt gorąco, a zimną ogrzane mury trzymają ciepło. Ocieplenie domu przekłada się też na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.

Po czwarte – klimatyzacja. Po to rozwiązanie inwestorzy sięgają w naszym kraju coraz częściej. Do niedawna uważane było za ekstrawagancję, ale obecnie, w dobie dynamicznych zmian klimatycznych, warto je wziąć pod uwagę.

No dobrze, ale co zrobić, jeśli dom już mamy, upały dają nam solidnie w kość? Na szczęście istnieje szereg doraźnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć nieco temperaturę.

napój chłodzący w trakcie przygotowywania

Po piąte – klimatyzator przenośny. Takie urządzenie ma często podwójne zastosowanie, zarówno chłodzi, jak i grzeje w miarę potrzeb. Jest nieduże i można je stosować w pomieszczeniu, z którego aktualnie korzystamy. Obecnie dostępne na rynku urządzenia są wydajne, energooszczędne i ciche. Często mają również wbudowaną funkcję filtrowania i oczyszczania powietrza.

Po szóste – ochrona okien. Tu możliwości jest wiele, ale cel jeden – nie wpuścić promieni słonecznych do domu. W domach na południu Europy częstym rozwiązaniem są okiennice montowane za zewnątrz. Są prostym i praktycznym patentem do zastosowania w pomieszczeniach narażonych na szczególne nasłonecznienie. Mają również walory estetyczne, nadając budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Poza okiennicami, które wymagają jednak ingerencji z ściany budynku, dysponujemy o wiele prostszymi patentami, takimi jak rolety czy zasłony o charakterze zaciemniającym. Tu rynek oferuje szeroką gamę produktów, z której można wybrać coś odpowiedniego i pasującego do domu.

Po siódme – wewnętrzne źródła ciepła. Niby wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze pamiętamy, że wiele domowych urządzeń emituje ciepło. Są to między innymi monitory komputerów i telewizorów, kuchenka i piekarnik, ale też odkurzacz czy banalna suszarka do włosów.

Po ósme – wiatrak. Stary, sprawdzony i prosty sposób na ochłodę od ręki. Wystarczy włączyć i skierować w odpowiednią stronę. Zasiąść w fotelu i sięgnąć po coś orzeźwiającego. Bo przecież wcześniej czy później upały i słoneczne lato się skończy, a my owinięci kocem będziemy z utęsknieniem czekać na kolejne…

Kompot z rabarbaru

Niezawodny sposób na upały to oczywiście kompot z rabarbaru. Kwaskowy, orzeźwiający, przyjemnie gasi pragnienie. Przed zalaniem rabarbaru wodą, warto lekko go skarmelizować z miodem. Kompot podawać schłodzony, z kostkami lodu.

Składniki:

500 g rabarbaru
3 łyżki miodu

Rabarbar umyć, pozbawić liści, pokroić w plasterki. W garnku z grubym dnem rozgrzać miód, wrzucić rabarbar, smażyć ok. 2 minuty na dużym ogniu, cały czas mieszając. Zalać litrem gorącej wody. Gotować 15 minut. Zostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie przecedzić przez gęste sitko. Kompot schłodzić w lodówce.

Domowy ayran

Przepisów na domowy ayran jest tyle, ilu jest chętnych na ten pyszny, orzeźwiający napój o bałkańskich korzeniach. Do gotowego ayranu można wrzucić trochę drobno posiekanej mięty lub roztarty czosnek.

Składniki:

400 ml jogurtu naturalnego
300 ml wody mineralnej
dwie szczypty soli
pół łyżeczki skórki otartej z cytryny
opcjonalnie: posiekana drobno mięta i roztarty na puree czosnek

Składniki przełożyć do blendera i zmiksować. Podawać mocno schłodzony.

Lemoniada cytrynowa

Lemoniadę można podać w ogromnym słoju, najlepiej z kranikiem, który ułatwia dozowanie. Warto pamiętać, że lemoniada powinna być chłodna, więc warto wcześniej przygotować duży zapas lodu.

Składniki:

2 kg cytryn
ok. kg lodu w kostkach
5 l wody źródlanej
coś do słodzenia: cukier, miód

Cytryny wyszorować, pokroić na cieniutkie plasterki. Do słoja włożyć lód, na lodzie położyć plastry cytryny. Wodę osłodzić według uznania i wlać do słoja.

Chcesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć przed zmianami temperatury stary domek? Przeczytaj nasz artykuł.

Opinie

  • u nas lepiej sprawdzają się markizy fakro. to jest dobre rozwiązanie, szczególnie jesli chodzi o pokój maluszka, bo w pomieszczeniu jest chłodno i jednocześnie jasno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Najlepsze miasta do życia: czy warto ufać rankingom?

Co roku publikowane są rankingi najlepszych miast do życia na świecie, w Europie czy w Polsce. To prawda, że rankingi czasem nie do końca oddają stan faktyczny, czego przykładem jest choćby słynny ranking reprezentacji piłkarskich. Jednak w przypadku miast można z nich wyciągnąć naprawdę ciekawe wnioski!