Smart cities – miasta zaprojektowane przez sztuczną inteligencję

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Czym są smart cities

Jak zmierzyć poziom inteligencji miast

O zagrożeniach związanych z inteligentnymi technologiami

Do miast przeprowadza się coraz więcej ludzi, oczekując tam określonego komfortu życia i bezpieczeństwa. Niestety codzienność w mieście bywa zmorą – korki i długie godziny dojazdu do pracy, zanieczyszczenia powietrza, hałas, brak więzi społecznych oraz niewystarczająca infrastruktura, taka jak żłobki, przedszkola, centra kultury, przychodnie i transport publiczny. Takie warunki rodzą przemęczenie i frustrację. Jak temu zapobiec? Nad tym już od dłuższego czasu głowią się autorzy koncepcji smart city i władze miast, które mają się stać inteligentnymi. Co to znaczy?

Miasta inteligentne
Miasta inteligentne

Smart city

Wyobraźmy sobie, że miasto, w którym mieszkamy zasilane jest zieloną energią, po warzywa idziemy na wertykalne grządki, o które sami dbamy. Wokół panuje cisza i spokój, a powietrze, którym oddychamy, jest wolne od zanieczyszczeń. Żyjemy zdrowiej i dłużej, bo bieżące informacje o wszelkich zagrożeniach dają nam poczucie kontroli. Brak korków oszczędza nerwy. Dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej jest wolny od biurokracji i koneksji. Miejskie życie dzieje się samo, a my żyjemy wygodnie w sterowanych aplikacjami domach, które wyręczają nas w sprzątaniu i pamiętaniu o tym, że kończy się masło. To naprawdę jest możliwe?

Smart city
Smart city

Inteligentne miasto

Poziom inteligencji miast można zmierzyć, ale jest to proces złożony.
Każda aglomeracja jest inna, ma różne potrzeby oraz problemy. Największe z nich i wspólne dla wielu to niedobór wody, miejsc pracy, terenów zielonych czy zdrowej żywności, ale także wzrost cen, ilości odpadów i zanieczyszczeń. Jeśli dołożymy do tego jeszcze utrudniony ruch uliczny, życie w mieście może okazać się naprawdę ciężkie. Punktem wyjścia do tego, aby miasto stało się inteligentne jest więc umiejętne sformułowanie wyzwań i określenie priorytetów, a także dobranie odpowiednich środków, by pojawiające się problemy rozwiązać skutecznie. Zrównoważone miasto uwzględnia wspólne interesy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe, pozwalając mieszkańcom podejmować decyzje dotyczące istotnych dla nich spraw i ponosić odpowiedzialność za wspólne dobro.

Inteligentne systemy
Inteligentne systemy

Wielki Brat patrzy

Koncepcja smart city, ułatwiającego mieszkańcom codzienne życie i podnoszącego jego komfort, brzmi idealnie, ale pojawiają się też przy tej okazji różne wątpliwości. Samorządy ochoczo wydają unijne pieniądze na wszystkie rozwiązania smart i nowe technologie, jednak bardzo istotnym elementem zrównoważonego rozwoju miast są konsultacje społeczne, często zaniedbywane. Kolejną kontrowersją jest dostęp do danych osobowych i bankowych mieszkańców, które system smart city wymusza. Technologie informacyjno-komunikacyjne, wykorzystywane w inteligentnych miastach po to, by lepiej miastem zarządzać, a co za tym idzie uczynić je bardziej przyjaznym dla mieszkańców, niosą więc poważne zagrożenia dla prywatności i ochrony danych ludzi. Monitoring natężenia ruchu pozwala co prawda rozładować korki na najczęściej obleganych trasach, ale jednocześnie umożliwia śledzenie nawet pojedynczego pojazdu. Swobodny dostęp do internetu i mnogość aplikacji coraz częściej powodują uzależnienia i rezygnację z kontaktów społecznych, a także obcowania z przyrodą. Ten problem dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież.

Inteligentne rozwiązania mają zaspokoić potrzebę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, a nie być dobre dla samej idei mądrego miasta. Aby smart city funkcjonowało poprawnie, decyzje władz, potrzeby społeczeństwa, technologie i biznes powinny być zrównoważone. Źle wdrażane i zarządzane udogodnienia stanowią zbyt duże ryzyko i zagrożenie. W kwestii zarządzania nowymi systemami, w tym zwłaszcza informacyjno-komunikacyjnymi, nasze miasta muszą więc jeszcze sporo się nauczyć i być może właśnie to będzie najważniejszym wyzwaniem smart cities w najbliższym czasie.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Hydroponika i farmy wertykalne – jak wykarmić aglomeracje?

W miastach mamy wszystko, czego potrzebujemy – pracę, rozrywkę, relaks, opiekę zdrowotną, edukację. Nic dziwnego, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat około 60% populacji przeniesie się właśnie do nich. Jak zatem wykarmić szybko zaludniające się aglomeracje?