Pomysły na ozdoby choinkowe mogą być różne. Jednym choinka będzie kojarzyć się ze starymi bombkami, wyciąganymi co roku ze strychu lub piwnicy. Inni z kolei twierdzą, że w minimalizmie siła, wystarczy jeden kolor i proste ozdoby, by zmienić iglaste drzewko w symbol Bożego Narodzenia. Oto kilka pomysłów na choinkę dostosowaną do stylu Waszego wnętrza.
Przy obecnym bogactwie dekoracji, ozdób oraz pomysłów na jeden z obowiązkowych świątecznych atrybutów nic nie stoi na przeszkodzie, by choinka była dostosowana stylem do reszty salonu, a nawet go podkreślała. Styl retro, minimalizm, a może własnoręcznie przygotowane ozdoby? Dla każdego coś odświętnego!
„Mamo, masz jeszcze te bombki z dzieciństwa?”
Szczególnie usatysfakcjonowani powinni być w tym roku zwolennicy vintage, bo jest to jeden z mocniej zaakcentowanych trendów „choinkowych” 2019 r. W tę konwencję doskonale wpiszą się drewniane zawieszki oraz bombki we wszystkich kolorach tęczy. I to zarówno te celowo postarzane, jak i autentycznie wiekowe, pamiętające jeszcze choinki naszych rodziców czy dziadków.
Nie muszą to być jedynie kule – popularne niegdyś domki, pajacyki, grzybki czy żołędzie idealnie wpasują się w stylistykę. Bardzo pożądanym elementem dekoracyjnym będą też metaliczne dodatki oraz zabawki wykonane z papieru.
I co z tego, że niektóre z nich czasy świetności mają już za sobą? Wszelkie niedoskonałości malowania czy ryski tylko spotęgują wrażenie, jakie chcemy osiągnąć. Aby jednak efekt końcowy nie przytłaczał, postawmy na jednobarwne, najlepiej białe oświetlenie choinkowe.
Choinka po skandynawsku
Choć potocznie mówi się „wystroić jak choinka”, problemu ze stylem pasującym do wnętrza nie powinni mieć również wielbiciele rozwiązań skandynawskich. W końcu drzew iglastych na Północy nie brakuje!
Tutaj obowiązuje podobna zasada jak w urządzaniu pokojów – postawmy na jeden kolor dominujący (w domyśle: jasny), rekompensując monochromatyczność bogactwem kształtów ozdób choinkowych.
Właściwym dopełnieniem stylu skandynawskiego będzie wiklinowy kosz lub metalowy pojemnik, w którym umieścimy drzewko.
Ozdoby choinkowe DIY
Ale dlaczego nie przystroić choinki naturalnymi, wykonanymi samemu ozdobami? Poza oczywistym walorem ekologicznym mają inną zaletę – potrafią wzmocnić magię świąt, działając na więcej zmysłów niż tylko wzrok. Takie rozwiązania, znane zwolennikom stylu rustykalnego, nie tylko są prośrodowiskowe, ale także pozwalają doświadczyć magii prawdziwie rodzinnych, pachnących świąt. W jaki sposób?
Doskonałym przykładem są tutaj zawieszki z suszonych plastrów pomarańczy, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też pachną. Dodajmy do tego ozdoby z pieczonych w rodzinnym gronie pierników i klimat świąt jest z nami dużo dłużej niż tylko do 26 grudnia.
Choinka w stylu DIY to również świetna okazja do międzypokoleniowych warsztatów kreatywności. Dzieci wnoszą do nich niczym niezmącony entuzjazm, rodzice oraz dziadkowie siłę doświadczenia i… mamy przepis na wspomnienia świąteczne jeszcze przed nastaniem świąt.
Inspiracji można szukać praktycznie wszędzie: orzeszki ziemne w łupinach potrafią za sprawą kilku farbek zmienić się w Świętego Mikołaja, zastęp elfów i drużynę reniferów. Gruby filc z małą pomocą nożyczek przybierze taki kształt, jaki tylko zechcemy.
No i co to za choinka bez szyszek? Gdy dodatkowo nadamy im nieoczywistą barwę, otrzymamy ekologiczne bombki, o jakich większość choinek może tylko pomarzyć.
Czas odczarować też koszmar zajęć praktyczno-technicznych ze szkoły podstawowej, Drodzy Rodzice! Ręcznie robiony łańcuch choinkowy nie musi oznaczać żmudnego doklejania kolejnych ogniw z kolorowego papieru. Jest okazja, by zrobić go wreszcie po swojemu (z małą pomocą dzieci).
„- Mamo, choinka się pali!
– Nie pali, tylko świeci.”
I choć nie chcemy psuć magii świąt, podczas przygotowywania świątecznych dekoracji nie można zapomnieć o kluczowej kwestii: bezpieczeństwie. W zeszłym roku w ciągu weekendu przedświątecznego i świąt strażacy interweniowali 4584 razy, z czego 1261 akcji było związanych z pożarami*. Jak się nietrudno domyślić, głównymi winowajcami były wadliwie działające światełka choinkowe oraz świąteczne oświetlenie samych domów. I jeszcze jedna dająca do myślenia liczba: ogień z choinki potrafi przenieść się na salon w zaledwie 40 sekund.
Wniosek, jaki z tego płynie, jest prosty: o ile możemy wybrać wariant ekonomiczny, przygotowując samemu ozdoby choinkowe, na oświetleniu drzewka oszczędzać NIE WOLNO. Wybierajmy tylko lampki choinkowe z pewnego źródła, nie dajmy się skusić okazjom.
Gdy jednak jest już za późno i pojawił się ogień, straty ograniczyć może termoizolacja domu odpowiednim materiałem, takim jak wełna skalna – jest niepalna i wytrzymuje temperatury do 1000 ⁰C.
Zadbajmy więc o tę jedną drobną kwestię i doświadczajmy ciepła płynącego z rodzinnego, świątecznego stołu. Przy akompaniamencie blasku i zapachów z naszej jedynej i niepowtarzalnej choinki.
Wesołych, Rodzinnych i Stylowych Świąt!
*źródło: polskieradio.pl
Święta oznaczają gości w domu, a jak goście, to pewnie będzie tłoczno – jak zaprojektować, zaaranżować i wystroić wiatrołap, by pomieścił wszystkich, był zgodny z prawem i fajnie wyglądał? Przeczytaj nasz poradnik: Wiatrołap – wejście do domu – jak urządzić?