Pompa ciepła powietrzna w starym domu – czy to się opłaca?

Ocieplamy Życie 5 minut czytania

Powietrzna pompa ciepła w starym domu może być opłacalna. Warunkiem jest maksymalne ograniczenie strat ciepła z budynku. Działanie to wymaga z kolei wykonania efektywnej termoizolacji ścian zewnętrznych i dachu obiektu.

Sposoby i pomysły na pompę ciepła w starym domu z grzejnikami

Pompa ciepła w starym domu 

Chęć modernizacji starego domu powinna uwzględniać dążenie do minimalizacji strat ciepła z budynku. Domy wznoszone w latach 70. 80. i 90. powstały z zastosowaniem starszych technologii budowlanych. Obiekty tego typu są zazwyczaj traktowane jako budynki o standardowej lub podwyższonej energochłonności, tymczasem obecnie budowane obiekty są już w pełni energooszczędne.

Ograniczenie ucieczki energii cieplnej z budynku jest możliwe tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej termoizolacji na wszystkich przegrodach, które stykają się ze środowiskiem zewnętrznym oraz z pomieszczeniami, ​​​​w których panuje niższa temperatura, np. piwnice. Materiałem, który przyczynia się do uzyskania wysokiej efektywności energetycznej budynku, a przy tym ma inne cenne funkcjonalności, jest wełna skalna​​. Wyrób ten, oprócz dobrych właściwości termicznych, zapewnia również komfort akustyczny. Wełna skalna, jest niepalna, a to gwarantuje wysokie bezpieczeństwo użytkowania budynku. Warto także pamiętać, że wełna skalna nadaje się do stosowania zarówno w sektorze budownictwa tradycyjnego, jak i szkieletowego, a wiek domu nie ma żadnego znaczenia.​

Minimalizacja strat ciepła w domu jest krokiem w stronę budownictwa ekologicznego. Aby stary budynek mieszkalny stał się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, warto pomyśleć o instalacji w nim źródła ciepła, którego eksploatacja nie będzie wiązać się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Takie wymogi spełniają pompy ciepła – urządzenia czerpiące energię cieplną z powietrza lub gruntu. Wprawdzie systemy oparte o pompy ciepła​​​​ wykazują się najwyższą sprawnością w budynkach z ogrzewaniem podłogowym, ale nie oznacza to, że zastosowanie tego rodzaju źródła ciepła nie jest możliwe w domu z grzejnikami.

 

Warto wiedzieć: Izolacja akustyczna ścian działowych

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami 

Pompa ciepła może stanowić opłacalne źródło ciepła również w starszym domu z grzejnikami. Oczywiście w takim przypadku zapotrzebowanie na energię cieplną będzie wyższe niż w przypadku ogrzewania płaszczyznowego. Dlaczego? Ponieważ duża powierzchnia systemów grzewczych powierzchniowych, np. podłogowych, sprawia, że temperatura wody w rurkach ułożonych w warstwach podłogi może być sporo niższa niż w przypadku grzejników. Temperatura podłogówki zazwyczaj wynosi nieco ponad 30 stopni Celsjusza, podczas gdy woda w grzejnikach ma około 50 stopni Celsjusza. Ogrzanie wody do wyższej temperatury wymaga pobrania większej ilości energii elektrycznej, więc rachunki w takim przypadku z pewnością będą wyższe. Należy także pamiętać, że zastosowanie pompy ciepła jako urządzenia współpracującego z grzejnikami wymaga posiadania nowszych grzejników niż żeliwne „żeberka”.

 

Przeczytaj też: Izolacja ścian zewnętrznych

 

Koszt założenia pompy ciepła w budynku mieszkalnym zazwyczaj przekracza 20 000 zł. Jak już wspomniano, eksploatacja tego rodzaju źródła ciepła wymaga zużycia energii elektrycznej. Sposobem na obniżenie rachunków za prąd, szczególnie jeśli współpracuje ona z grzejnikami, może być wykonanie instalacji fotowoltaicznej w budynku. Zapewnienie własnego źródła wytwarzania prądu i zastosowanie pompy ciepła jest uważane za najkorzystniejszą konfigurację pod względem szybkości zwrotu obu inwestycji. Oczywiście zastosowanie paneli fotowoltaicznych w domu nie zwalnia z konieczności odpowiedniego zaizolowania budynku. Bardzo wysokie straty ciepła z obiektu w takim przypadku, ze względu na bardzo duży pobór mocy, znacznie podwyższyłyby wysokość kosztów początkowych, przez co opłacalność takiej inwestycji gwałtownie by spadła.

 

Sprawdź również: Jak uniknąć błędów przy ociepleniu domu?

 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Domy aktywne – kolejny krok w stronę budownictwa zrównoważonego

Domy aktywne - kolejny krok w stronę budownictwa zrównoważonego. Rosnące ceny energii motywują architektów do stosowania nowych rozwiązań.