Mieszkanie pod wynajem – jak nie popełnić błędów.

Beata Lipov 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Mieszkania na wynajem są zdominowane przez nieruchomości zaniedbane, w fatalnym stanie technicznym. Często o decyzji o wynajmie decyduje kuchnia i łazienka.

Różni najemcy (rodziny, studenci, single), mają inne oczekiwania wobec mieszkań i nasz lokal powinniśmy dostosować do pasującej grupy najemców.

Przedstawiamy szereg złotych zasad, które pomogą nam wynająć mieszkanie na korzystnych warunkach.

Blok z mieszkaniami pod wynajem

Przygotowując mieszkanie pod wynajem, często kierujemy się własnymi upodobaniami lub sentymentem.

Taka decyzja może się wiązać z wieloma dylematami emocjonalnymi. Trudno się dziwić, wpuszczamy oto we własne cztery kąty osoby obce. Będą one nie tylko zajmować naszą przestrzeń, ale też kreować ją na własny użytek i we własnym, indywidualnym stylu.

Z drugiej strony, jeśli już taka decyzja zapadła, warto wiedzieć, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, by wynająć je korzystnie i znaleźć odpowiednich najemców.

Przeglądając oferty można zauważyć, że rynek wynajmu zdominowany jest przez nieruchomości zaniedbane, w fatalnym stanie technicznym, wyposażone w meble i sprzęt przypadkowy, często uszkodzony.

Część wynajmujących traktuje lokum przeznaczone pod wynajem jak magazyn rzeczy niepotrzebnych.

Stąd meble mające lata świetności dawno za sobą, łazienki, do których strach wejść i kuchnie, gdzie trudno cokolwiek ugotować.

A to właśnie te dwa ostatnie pomieszczenia, czyli kuchnia i łazienka, są najczęściej dla osób szukających mieszkania do wynajęcia najważniejszą kartą przetargową w trudnym momencie decyzyjnym i negocjacyjnym.

Wybierz sobie najemcę do mieszkania pod wynajem

Warto się zastanowić, komu chcielibyśmy nasze lokum wynająć.

Czy będzie to grupa studentów szukająca najczęściej niedrogiego mieszkania w dobrym punkcie komunikacyjnym, rodzina z dziećmi, czy może samotna, dobrze sytuowana osoba, oczekująca wysokiego standardu? W każdym z tych przypadków nieruchomość powinna być przygotowana w nieco inny sposób.

Mieszkanie pod wynajem dla studentów

Dla studentów odpowiednie będzie kilkupokojowe mieszkanie o sporym metrażu z wydzieloną częścią wspólną i z pokojami, do których prowadzą oddzielne wejścia.

W takim przypadku należy zadbać o wyposażenie pokoi w wygodne, dobrze doświetlone miejsca do nauki, spokojne miejsce do odpoczynku, szafy ubraniowe i regały na książki.

Warto, by styl wnętrz dopasowany był do wieku potencjalnych najemców.

Dobrze jest również pomyśleć o miejscu do przechowywania rowerów i wyposażeniu kuchni w odpowiednią ilość naczyń kuchennych.

Dla takich odbiorców najatrakcyjniejsze są nieruchomości położone w centrum lub w bliskiej odległości od stacji metra bądź przystanków autobusowych.

Mieszkanie pod wynajem dla rodziny z dziećmi

Innym rodzajem najemcy jest rodzina z dziećmi.

Tu rozkład mieszkania może być tradycyjny, z podziałem na strefę dzienną i nocną.

W przypadku takiej nieruchomości warto od razu zadbać o to, by wnętrze sugerowało możliwe przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.

Inaczej aranżujemy sypialnię rodziców, a inaczej potencjalne pokoje dla dzieci.

Jeśli zależy nam na wynajęciu mieszkania rodzinie z dziećmi, warto zawczasu pomyśleć o udogodnieniach takich jak miejsce do przechowywania wózków, rowerków i innych sprzętów, zabezpieczenie schodów, jeśli takie znajdują się w mieszkaniu, a także okien i drzwi.

Dla rodzin z dziećmi atrakcyjne będą nieruchomości położone w spokojnych dzielnicach, w niewielkiej odległości od placów zabaw, szkoły i przedszkola. Ważnym aspektem jest również dostępne miejsce parkingowe.

Mieszkanie pod wynajem dla pary lub singla

Kolejnym typem najemcy są pary lub single, pracujący intensywnie w dużych firmach i chcący po pracy znaleźć w swoim mieszkaniu bezpieczny azyl.

Wśród tego segmentu częstym oczekiwaniem bywa wysoki standard wykończenia i dogodna lokalizacja blisko restauracji, teatrów, klubów i innych atrakcji dostępnych w dużych miastach.

Przygotowując nieruchomość dla takiego klienta, warto wziąć pod uwagę jakość wykończenia i wyposażenia mieszkania.

para w wynajętym mieszkaniu

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem – złote zasady

  1. Zrób remont.Przed wynajmem bezwzględnie powinieneś odświeżyć nieruchomość, nawet jeśli jest w niezłym stanie.Odmalowanie ścian, usunięcie na nich wszelkich ubytków po półkach i obrazach, naprawa drobnych usterek to bezwzględne minimum.To samo dotyczy podłóg. Drewnianą zniszczoną podłogę wycyklinuj i pokryj lakierem. Możesz przykryć ją wykładziną lub dywanem. Odśwież też fugi w łazience i kuchni – to zawsze podnosi walor wizualny pomieszczenia.
  2. Postaw na neutralność.Bez względu na to, do jakiego odbiorcy kierujesz swoją ofertę, pamiętaj, że umiar jest najlepszym wyborem.Zdecydowane barwy, odważne rozwiązania i wzornictwo, nietypowe meble robią wrażenie od pierwszego wejrzenia, ale niekoniecznie muszą przypaść do gustu osobie poszukującej nieruchomości do wynajęcia.Najbezpieczniejsze są neutralne, stonowane barwy, w palecie bieli i beżów. Prosty, ponadczasowy styl pozwoli dotrzeć do większej grupy potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą.
  3. Zadbaj o łazienkę i kuchnię.To jedne z kluczowych elementów, na które zwracają uwagę wynajmujący.Chętniej wybiorą mieszkanie z odnowioną, czystą łazienką z nowoczesnym prysznicem niż z przedpotopową, zażółconą wanną.To samo dotyczy kuchni. Dlatego warto rozważyć remont tych dwóch pomieszczeń. Wiąże się on oczywiście ze sporą inwestycją, ale tym samym znacznie podnosimy atrakcyjność mieszkania, możemy więc liczyć na wyższy zysk z wynajmu.

    Wymień sprzęty AGD. Stara lodówka o niepokojącym zapachu może odstraszyć potencjalnego najemcę. To samo dotyczy kuchenki, piekarnika, a także piecyka grzewczego w łazience, jeśli taki jest. Te sprzęty powinny być nie tylko sprawne i bezpieczne, ale także estetyczne oraz bezwzględnie czyste.

  4. Unikaj dekoracji.Bez względu na to, jak dobry masz gust i wyczucie stylu, pamiętaj, że są one tylko Twoje, a potencjalny najemca chciałby się czuć w wynajmowanym lokum jak u siebie.Dlatego zrezygnuj z dekoracji, ograniczając wyposażenie do niezbędnego minimum. Przygotuj wnętrze tak, by wyglądało schludnie, przytulnie, a jednocześnie dawało możliwość dowolnej aranżacji dostosowanej do upodobań osoby, która zdecyduje się zamieszkać w Twoim mieszkaniu.
  5. Dobrze je zaprezentuj.Jeśli Twoje mieszkanie jest już gotowe do wynajmu, zadbaj o odpowiednie wyeksponowanie jego zalet i rzetelny opis oferty. Wykonaj dobre zdjęcia. Jeśli nie dysponujesz umiejętnościami i sprzętem, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dobre zdjęcia Twojej nieruchomości przyciągną potencjalnych klientów.Podpisz umowę. Może to być umowa cywilno-prawna lub umowa najmu okazjonalnego. Ta druga forma w większym stopniu zabezpiecza Twoje interesy.

Warto jest także pomyśleć o możliwej poprawie warunków w samym mieszkaniu, która nie będzie kosztowała majątek.

Przykładem takiej poprawy może być odpowiednia akustyka mieszkania, o której możesz przeczytać w ABC akustyki w mieszkaniu.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Porównanie cen i materiałów do ocieplenia elewacji

Ocieplenie elewacji to inwestycja, która oferuje właścicielom nieruchomości szereg wymiernych korzyści. Poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynku i redukcję zapotrzebowania na ciepło, izolacja termiczna stanowi kluczowy element w dążeniu do zrównoważonego budownictwa. Ponadto, poprawia komfort życia mieszkańców, jednocześnie podnosząc wartość samej nieruchomości. W niniejszym artykule zanurzymy się w świecie technik izolacyjnych, analizując różnorodność dostępnych materiałów i metod ocieplenia elewacji. Zostaną również omówione aspekty finansowe takiej inwestycji, zapraszamy!