Od czego zależy cena fotowoltaiki? Jakie są koszty paneli fotowoltaicznych w 2022 r.?

Ocieplamy Życie 6 minut czytania

Koszt fotowoltaiki. Cena za 1 kW zależy od wielu czynników

Fotowoltaika to jeden z elementów mających wpływ na energooszczędność naszych domów. Dużo zaoszczędzić pomoże też właściwe ocieplenie dachu. Do tego odpowiednia stolarka okienna oraz izolacja ścian zewnętrznych i będzie nam się dobrze i ekonomicznie mieszkać.

Koszt 1 kW fotowoltaiki w 2022 r. waha się od ok. 3,8 tys. zł do nawet 6,4 tys. zł. Duża rozbieżność w wycenie wynika m.in. z użytych komponentów i mocy paneli słonecznych (wyższa jakość to zwykle większy koszt). Cena fotowoltaiki jest zależna także od jej wielkości, a ta zwykle jest podyktowana zapotrzebowaniem na prąd w danym gospodarstwie domowym. Koszt założenia fotowoltaiki w domu jednorodzinnym to wypadkowa również takich czynników, jak: rodzaj dachu, miejsce montażu, region czy doświadczenie firmy montującej panele.

Co wpływa na koszt fotowoltaiki? M.in.:

  • moc paneli fotowoltaicznych,
  • jakość komponentów,
  • kształt dachu,
  • miejsce montażu – województwo, miasto, wieś etc.,
  • cena robocizny.
Przeczytaj również: Izolacja ścian działowych

Odpowiednia fotowoltaika. Ceny są zależne od mocy paneli fotowoltaicznych

Przy zakupie fotowoltaiki ważnym krokiem jest oszacowanie odpowiedniej mocy/wielkości paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić? W prosty sposób – wystarczy zerknąć na rachunek za prąd. Przelicza się, że każde 40–50 zł miesięcznie wydane na prąd to 1 kW mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli zatem miesięcznie wydajemy około 250 zł na prąd, to nasze zapotrzebowanie powinna pokryć instalacja o mocy 5 kW.

Ile kosztuje fotowoltaika 10 kW, a ile fotowoltaika 5 kW?

Moc fotowoltaiki jest istotnym czynnikiem wpływającym na koszty, jakie będziemy musieli ponieść. I tak przykładowo ceny fotowoltaiki 10 kW w 2022 r. zaczynają się od 32 tys. zł, ale mogą wynieść nawet ponad 50 tys. zł. Z kolei za fotowoltaikę 4 kW (czyli o znacznie mniejszej mocy) będziemy musieli zapłacić od 17,5 tys. zł do 25 tys. zł. Cena fotowoltaiki o mocy 5 kW to od 22 do 32 tys. zł. Fotowoltaika 6 kW może nas kosztować od 27 do 37 tys. zł.

Ceny fotowoltaiki:

  • o mocy 4 kW – od 17,5 tys. zł do 25 tys. zł,
  • o mocy 5 kW – od 22 do 32 tys. zł,
  • o mocy 6 kW – od 27 do 37 tys. zł,
  • o mocy 10 kW – od 32 tys. zł do 55 tys. zł.

Jakość i robocizna mają wpływ na koszt założenia fotowoltaiki

Moc to jedno, ale jak widać powyżej, panele o tej samej mocy mogą mieć inną cenę. Wpływa na to m.in. jakość użytych materiałów, czyli rodzaj ogniw krystalicznych, falownika czy elementów okablowania. Najczęściej stosowane są panele polikrystaliczne i monokrystaliczne, które różnią się między sobą wydajnością. Sprawność tych pierwszych szacuje się na 14–16%, a drugich od 15% do 20%. To też rzutuje na cenę. Średnia cena paneli polikrystalicznych w zależności od mocy to 650–800 zł/szt., a monokrystalicznych od 850 do 1200 zł/szt.

Ważna jest sama cena montażu (czyli tzw. robocizny), którą narzuca firma instalująca. Instalatorzy z dużym doświadczeniem, dobrymi opiniami i nieposzlakowaną opinią z pewnością będą wyżej wyceniać swoje usługi. Wybierając wykonawcę, warto sprawdzić opinie, gdyż właściwie zamontowana instalacja, zgodnie z obowiązującymi normami, uchroni nas przed zagrożeniami, takimi jak pożar fotowoltaiki.

Koszt montażu fotowoltaiki zależy też od rodzaju dachu

Cena fotowoltaiki zależy od rodzaju dachu, na którym ma zostać zainstalowana instalacja. Droższy będzie montaż na dachach skośnych (wymagane są większe zabezpieczenia), a także na tych pokrytych dachówką (średnio droższe o 10–15%). Więcej zapłacimy za montaż paneli fotowoltaicznych na wyższych budynkach i tych, których dach ma nietypowy kształt. Wpływ na cenę ma też konieczność wykonania m.in. dodatkowego okablowania czy nawierceń.

Fotowoltaika. Ceny zależą od regionu

To, jaki jest koszt założenia fotowoltaiki, zależy od regionu, a więc m.in. od konkurencji, a także od zapotrzebowania na instalację fotowoltaiczną czy zasobności portfela mieszkańców danego województwa, miasta albo wsi. Przy tym warto zauważyć, że wydajność fotowoltaiki jest zależna od regionu, a konkretnie od jego nasłonecznienia. I tak nasłonecznienie w północnej części Polski jest niższe niż na południu. Wśród najbardziej nasłonecznionych miast wymienia się m.in.: Rzeszów (1351 kWh/m2), Tarnów (1339 kWh/m2), Lubin (1337 kWh/m2), Opole (1319 kWh/m2). Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki podaje, że najbardziej „słonecznymi” województwami są: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie.

Nie ulega wątpliwości, że koszt założenia instalacji fotowoltaicznej zwraca się, choć po czasie. Szacuje się, że nakłady poniesione na fotowoltaikę „spłacą” się już po 5–10 latach. Patrząc jednak na rosnące ceny energii, a także na inflację, można spodziewać się, że inwestycja zwróci się raczej szybciej.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Dom – Filip Chajzer inwestorem

Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie… Ile razy ja słyszałem to zdanie będąc początkującym inwestorem.