{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BlogPosting", "mainEntityOfPage": { "@type": "WebPage", "@id": "https://ocieplamyzycie.pl/remont/zielen-w-domu-jak-zaaranzowac-przestrzen-z-elementami-zieleni/" }, "headline": "Kwiaty w domu podkreślą atmosferę przytulności i bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpływa na zdrowie.", "description": "Kawiaty w domu skutecznie poprawiają nastrój, mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pochłaniają wiele szkodliwych substancji z otoczenia – już od dawna wiemy, że rośliny we wnętrzach nie pełnią jedynie funkcji dekoracyjnych.", "image": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2018/05/shutterstock_401286799.jpg", "width": 868, "height": 578 }, "author": { "@type": "Person", "name": "Beata Lipov" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Ocieplamy Życie", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2018/05/logo-300x25.png", "width": 300, "height": 25 } }, "datePublished": "2018-05-24", "dateModified": "2019-08-28" }

Kwiaty w domu – jak zaaranżować przestrzeń z elementami zieleni

Autorzy Rockwool 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Rośliny w domu korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Kwiaty wchłaniają wiele toksycznych substancji.

Różne rośliny mają różne właściwości.

Podlewanie kwiatów należy koniecznie dostosować do rodzaju i rozmiaru roślin.

kilka roślin doniczkowych w trakcie sadzenia

Kwiaty w domu skutecznie poprawiają nastrój i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ pochłaniają wiele szkodliwych substancji z otoczenia. Rośliny we wnętrzach nie pełnią więc jedynie funkcji dekoracyjnych.

Kwiaty w mieszkaniu i zalety koloru zielonego

Wnętrze domu to najważniejsza przestrzeń definiująca jakość życia. To tu odpoczywamy, pozbywamy się nagromadzonych podczas całego dnia emocji. Rośliny pomagają w wyciszeniu, działają na nas uspokajająco i kojąco. Zielony kolor wpływa regeneracyjnie na nasz układ nerwowy. Pomaga się rozluźnić i ma dobry wpływ na ogólne samopoczucie, dlatego warto otaczać się roślinami i dbać o nie, by mogły odwdzięczyć się zbawiennym wpływem na nasz organizm. W domu toczy się życie rodzinne, tu jest miejsce na relaks i regenerację. Dom powinien nam zapewniać maksimum komfortu i bezpieczeństwa, dlatego tak dbamy o to, by był przytulny, przyjazny i zdrowy. Rośliny we wnętrzu pomagają osiągnąć te cele. Kwiaty w domu podkreślają atmosferę przytulności i bezpieczeństwa. Pomagają w wydobyciu z wnętrza jego naturalnych atutów poprzez odpowiednie umiejscowienie i wyeksponowanie roślin. Pełni więc ważne funkcje dekoracyjne, dopełnia aranżację, a często stanowi jej integralną część. Bez roślin wnętrze może wydawać się chłodne i pozbawione życia.

Zlikwiduj formaldehyd

Nawet niewielkie skupiska naturalnej, dobrze zaaranżowanej zieleni diametralnie wpływają na postrzeganie całej przestrzeni mieszkalnej. Udowodniono również, że rośliny w mieszkaniu nie tylko korzystnie wpływają na wilgotność powietrza i wytwarzanie tlenu, ale również są naturalnym filtrem pochłaniającym szkodliwe substancje z otoczenia, takie jak formaldehyd czy dym papierosowy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że formaldehyd w dużym stężeniu jest substancją trującą. A jego źródło to powszechnie używane w domach chociażby worki na śmieci, ale też żywice, płyty wiórowe czy sklejki wykorzystywane do produkcji mebli i innych sprzętów domowych.

wiele roślin doniczkowych na parapecie - panorama

Fikus: roślina do zadań specjalnych

Nie bez przyczyny rośliny od wieków wykorzystywane były do celów leczniczych. Nauka o ziołolecznictwie jest jedną z najbardziej rozwiniętych form medycyny naturalnej, wspomagającej nasze zdrowie od zarania dziejów. Ale nie tylko zioła są istotnym elementem naszej codzienności. Możemy również wspomagać dobrą kondycję organizmu poprzez właściwe dobranie roślin we wnętrzach. I tak drzewka cytrynowe i pomarańczowe wpływają na poprawę nastroju. Fikus sprzyja koncentracji oraz skutecznie oczyszcza powietrze. Przejmuje również szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne z ekranów i monitorów. Podobnie działa figowiec, który doskonale sobie radzi z filtrowaniem powietrza zanieczyszczonego dymem papierosowym. Difenbachia, poza zbawiennym wpływem na jakość powietrza, delikatnie pobudza i pomaga w koncentracji. Aloes jest doskonałym środkiem przyspieszającym gojenie ran i oparzeń. Jego sok podnosi odporność organizmu, a nawet pomaga w odchudzaniu. Paprocie doskonale wychwytują z powietrza toksyny i potrafią neutralizować niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Palmy zaś mają doskonałe właściwości nawilżające, a także zdolność wychwytywania z powietrza grzybów i pleśni.

wężownica

Zieleń w domu – grunt to woda

By cieszyć się w pełni pięknem roślin w domu, musimy o nie dbać. Należy im zapewnić właściwe podłoże, składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i przede wszystkim wodę, która jest niezbędna do życia. Zapotrzebowanie w wodę zależy od cech indywidualnych każdej rośliny, a także od pory roku i momentu rozwojowego. Można przyjąć, że roślina zużywa wodę proporcjonalnie do powierzchni liści – im więcej liści, tym większe jest jej zapotrzebowanie na wodę. Częściej podlewamy rośliny rosnące w doniczkach ściśle wypełnionych układem korzeniowym, rosnące szybko. Te, które właśnie kwitną lub mają pąki. Nie należy przy tym dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża, bo może to doprowadzić do obumarcia korzeni. Niekorzystne jest również nadmierne podlewanie roślin.

Aranżacja zieleni we wnętrzu

Warto zadbać o odpowiedni wybór miejsca, by zapewnić roślinom właściwy rozwój i ekspozycję. Powszechnie wiadomo, że źle znoszą one duże wahania temperatury, niedobrze się czują w sąsiedztwie bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki. Należy też unikać ustawienia roślin doniczkowych w pobliżu ciągów komunikacyjnych, gdyż stałe potrącanie będzie się negatywnie odbijać na ich wyglądzie i kondycji. Wybierając miejsce na nasz domowy ogród, należy dobrać ekspozycję światła do indywidualnych potrzeb danej rośliny. I tak te potrzebujące więcej naturalnego światła będą się źle rozwijały na oknie północnym, i odwrotnie – roślinom preferującym mniejsze nasłonecznienie szukamy miejsca zacienionego. Ideałem i marzeniem wielu domowych ogrodników jest ogród zimowy.

kaktusy

Ogród zimowy, idealne miejsce wypoczynku

Często taka przestrzeń powstaje w domach jako dodatkowe pomieszczenie. Doświetla ono wnętrze domu i stwarza, niezależnie od pogody, wrażenie kontaktu z naturą. Może to być pomieszczenie nieogrzewane, np. zabudowana weranda lub większy balkon. Taka przestrzeń, odpowiednio zaaranżowana, może stać się wspaniałym miejscem do odpoczynku, a także przechowywania egzotycznych roślin doniczkowych podczas okresu zimowego. Coraz częściej właściciele domów decydują się na ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia. Takie pomieszczenie powinno mieć zapewnione dobrą, profesjonalną izolację termiczną zarówno ścian, jak i na poziomie podłogi. Ogród zimowy może stać się dodatkowym pomieszczeniem powiększającym przestrzeń użytkową domu, zapewniającą mieszkańcom korzyści natury estetycznej i praktycznej. Wybierając miejsce na budowę ogrodu zimowego, warto zwrócić uwagę na to, jakie funkcje (poza dekoracyjną) ma pełnić takie pomieszczenie. I tak: ekspozycja północna i wschodnia będą się dobrze sprawdzać jako biuro, pracownia lub jadalnia. Natomiast strona południowa i zachodnia wiążą się z dużym nasłonecznieniem. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednie zacienienie, izolację i wentylację, by móc w pełni cieszyć się dodatkową przestrzenią.

Ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie mieszkańców domu jest jego oświetlenie. Przeczytaj nasz artykuł o świetle w domu.

Polecamy również:

Praktyczny przewodnik: ocieplanie garażu blaszanego krok po kroku

Dowiedz się, jak skutecznie i ekonomicznie ocieplić garaż blaszany. Nasz przewodnik zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w optymalizacji izolacji