Home Forums Ocieplenie dachu Co lepiej izoluje wełna czy styropian?

Viewing 1 reply thread
 • Autor
  Wpisy
  • #3180

   Wydawałoby się, że najistotniejsza jest skuteczność izolowania termicznego. Określa ją współczynnik przewodzenia ciepła lambda (ʎ). Im niższa wartość lambda, tym cieplejsza izolacja. Dlaczego wydawałoby się? W praktyce większość produktów izolacyjnych nie różni się znacząco pod względem izolacyjności. A co istotne, nie tylko sama wartość lambdy ma tutaj znaczenie. Różnica we współczynniku lambda na poziomie 0,002 czy 0,001 (np. pomiędzy ʎ 0,037 a ʎ 0,035), to różnica mniej niż 1 cm grubości izolacji, więc w kontekście ocieplenia ścian zewnętrznych jest wręcz do pominięcia. Zatem, gdybyśmy chcieli porównać izolacyjność termiczną wełny skalnej i styropianu, to wygląda to tak:
   Wyroby z wełny skalnej charakteryzują się wartościami deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła λ od 0,035 do 0,041 W/mK.
   Uformowane wyroby ze styropianu EPS mają deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,035 do 0,045 W/mK, natomiast styropianu grafitowego od 0,031 do 0,033 W/mK.
   Na podstawie analizy współczynnika λ trudno więc zdecydować, co będzie lepsze w naszym budynku – styropian czy wełna skalna, bowiem współczynnik przewodzenia ciepła jest praktycznie taki sam.
   Zapraszam po więcej szczegółów tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/lambda-im-mniejsza-tym-lepsza/

  • #3391
   wiktor kortez
   Participant

   dzięki za dokłądne wyjaśnienie! ososbiście bym wybrałem wełnę ze względu na to, że styropian ma gorsze parametry akustyczne…

Viewing 1 reply thread
 • The forum ‘Ocieplenie dachu’ is closed to new topics and replies.