Rozprowadzenie ciepła z kominka. Jak to zrobić?

Ocieplamy Życie 8 minut czytania

Kominek może być nie tylko stylowym dodatkiem do mieszkania, ale także ekonomicznym źródłem ciepła, zwłaszcza jeśli będzie rozprowadzał ciepło po całym domu. Jak rozprowadzić ciepło z kominka po domu?

By ogrzać dom kominkiem, konieczna jest odpowiednia instalacja. System przewodów, kanałów i kratek umożliwi dostarczenie ciepła do różnych pomieszczeń. W zależności od tego, jaki system dystrybucji gorącego powietrza wybierzemy, ogrzane mogą być albo tylko blisko znajdujące się pomieszczenia, albo cały dom.

Rozprowadzenie ciepła z kominka. Koszty 

Koszt wykonania i montażu kominka jest różny w zależności od jego rodzaju i funkcji, którą ma pełnić. Te, które mają odgrywać jedynie rolę dekoracyjną, będą oczywiście tańsze. Cena rośnie, jeśli chcemy mieć kominek z funkcją grzewczą. Najwięcej kosztować nas będą kominki z płaszczem wodnym. Mniej zapłacimy za kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Na koszt kominka DGP składają się:

 • materiały:
 • żeliwny wkład
 • kanał nawiewny
 • przepustnica powietrza (standardowa lub elektroniczna)
 • aparat nawiewny
 • filtr
 • kanały
 • kształtki instalacyjne
 • wloty ciepłego powietrza
 • kominek
 • obudowa kominka
 • robocizna.

 

Na pytanie, ile kosztuje rozprowadzanie ciepła z kominka, nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od jakości użytych materiałów, tego, z czego został wykonany kominek (z żeliwa czy ze stali), a także choćby od kształtu ramy i rodzaju obudowy (tutaj rozpiętość cenowa może być rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!). Nie bez znaczenia jest koszt robocizny. Szacuje się, że średnia cena budowy kominka wraz z systemem grzewczym to około 18 tys. złotych w przypadku kominków DGP.

Poza kominkami grzewczymi z DGP do podgrzewania domu można także wykorzystać kominek z płaszczem wodnym. W tym przypadku podgrzana woda jest dystrybuowana do centralnego lub podłogowego ogrzewania. Możemy w ten sposób ogrzać nie tylko dom, ale także wodę do mycia. W przypadku kominka z płaszczem wodnym koszt jego wykonania może wynieść ponad 25 tys. zł.

Inną kwestią są koszty korzystania z kominka. Te zależą od naszego zapotrzebowania na ciepło, a także od materiału, którym będzie opalany kominek.

Podział kominków pod kątem opału:

 • na drewno
 • gazowy
 • biokominek

 

Jak zrobić rozprowadzenie ciepła z kominka?

Rozprowadzenie ciepła z kominka (w tym na piętrze) może odbyć się w sposób grawitacyjny lub wymuszony. W przypadku pierwszego obieg ciepłego powietrza w przewodach odbywa się niejako naturalnie dzięki sile wyporu – ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodniejszego. Ta wersja jest tańsza, ale jej działanie ogranicza się do pomieszczeń znajdujących się w pobliżu miejsca, gdzie stoi kominek. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka jest mało awaryjne, bo po prostu nie ma się w nim co zepsuć, a jego działanie nie jest zależne również od dostarczania prądu. Minusem z pewnością jest możliwość ogrzania większej liczby pomieszczeń i konieczność sterowania jego skutecznością.

Z kolei system wymuszony może doprowadzić ciepło do dalszych części domu, bo ma turbinę (aparat nawiewny), która ułatwia rozprowadzenie ciepłego powietrza dalej. Większe możliwości idą jednak w parze z wyższą ceną. By system działał, musi być podłączony do prądu.

Systemy DGP:

 • rozprowadzenie ciepła z kominka grawitacyjne
 • rozprowadzenie ciepła z kominka wymuszone.

 

Bezpieczeństwo, komfort i ekonomia dzięki odpowiednim materiałom izolacyjnym

Decydując się na kominek, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców. Stąd też ważne jest by do zabudowy wkładu kominowego użyć odpowiednich materiałów izolacyjnych, które przede wszystkim są niepalne i odporne na działanie wysokich temperatur. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt ze skalnej wełny mineralnej z okładziną z folii aluminiowej. Sprawdzą się nie tylko do obudowy wkładu kominowego, ale także do izolacji tylnej ściany kominka, belki drewnianej lub marmurowego blatu oraz wyciągu z płyt gipsowo-kartonowych.

​​Do rozprowadzenia ciepła z kominka stosuje się kanały z blachy stalowej, elastyczne aluminiowe lub z blachy ocynkowanej. Ale i tu ważna jest izolacja instalacji grzewczych oraz kanałów wentylacyjnych, bo zapobiega ona niepożądanej ucieczce ciepła, a w przypadku systemu wymuszonego ogranicza także hałas. Izolacje stanowią również zabezpieczenia ognioochronne. Do tego celu można zastosować specjalne maty z wełny skalnej. Ważna jest również izolacja wentylacji i klimatyzacji, bo chroni przed ogniem i przed skraplaniem się pary wodnej.

Kominek to niewątpliwie atut każdego domu. Wprowadza przyjemny, domowy klimat, ale może także stanowić efektywne źródło ciepła.

 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Fasada w budynku mieszkalnym – na co zwrócić uwagę?

Fasada budynku pełni funkcje reprezentacyjne wobec całego obiektu. To architektoniczny element, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, jednak aby spełniała swoją funkcję, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów - niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku i elewacji z tynku.