Rozprowadzenie ciepła z kominka. Jak to zrobić?

Ocieplamy Życie 8 minut czytania

Kominek może być nie tylko stylowym dodatkiem do mieszkania, ale także ekonomicznym źródłem ciepła, zwłaszcza jeśli będzie rozprowadzał ciepło po całym domu. Jak rozprowadzić ciepło z kominka po domu?

By ogrzać dom kominkiem, konieczna jest odpowiednia instalacja. System przewodów, kanałów i kratek umożliwi dostarczenie ciepła do różnych pomieszczeń. W zależności od tego, jaki system dystrybucji gorącego powietrza wybierzemy, ogrzane mogą być albo tylko blisko znajdujące się pomieszczenia, albo cały dom.

Rozprowadzenie ciepła z kominka. Koszty 

Koszt wykonania i montażu kominka jest różny w zależności od jego rodzaju i funkcji, którą ma pełnić. Te, które mają odgrywać jedynie rolę dekoracyjną, będą oczywiście tańsze. Cena rośnie, jeśli chcemy mieć kominek z funkcją grzewczą. Najwięcej kosztować nas będą kominki z płaszczem wodnym. Mniej zapłacimy za kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Na koszt kominka DGP składają się:

  • materiały:
  • żeliwny wkład
  • kanał nawiewny
  • przepustnica powietrza (standardowa lub elektroniczna)
  • aparat nawiewny
  • filtr
  • kanały
  • kształtki instalacyjne
  • wloty ciepłego powietrza
  • kominek
  • obudowa kominka
  • robocizna.

 

Na pytanie, ile kosztuje rozprowadzanie ciepła z kominka, nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od jakości użytych materiałów, tego, z czego został wykonany kominek (z żeliwa czy ze stali), a także choćby od kształtu ramy i rodzaju obudowy (tutaj rozpiętość cenowa może być rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!). Nie bez znaczenia jest koszt robocizny. Szacuje się, że średnia cena budowy kominka wraz z systemem grzewczym to około 18 tys. złotych w przypadku kominków DGP.

Poza kominkami grzewczymi z DGP do podgrzewania domu można także wykorzystać kominek z płaszczem wodnym. W tym przypadku podgrzana woda jest dystrybuowana do centralnego lub podłogowego ogrzewania. Możemy w ten sposób ogrzać nie tylko dom, ale także wodę do mycia. W przypadku kominka z płaszczem wodnym koszt jego wykonania może wynieść ponad 25 tys. zł.

Inną kwestią są koszty korzystania z kominka. Te zależą od naszego zapotrzebowania na ciepło, a także od materiału, którym będzie opalany kominek.

Podział kominków pod kątem opału:

  • na drewno
  • gazowy
  • biokominek

 

Jak zrobić rozprowadzenie ciepła z kominka?

Rozprowadzenie ciepła z kominka (w tym na piętrze) może odbyć się w sposób grawitacyjny lub wymuszony. W przypadku pierwszego obieg ciepłego powietrza w przewodach odbywa się niejako naturalnie dzięki sile wyporu – ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodniejszego. Ta wersja jest tańsza, ale jej działanie ogranicza się do pomieszczeń znajdujących się w pobliżu miejsca, gdzie stoi kominek. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka jest mało awaryjne, bo po prostu nie ma się w nim co zepsuć, a jego działanie nie jest zależne również od dostarczania prądu. Minusem z pewnością jest możliwość ogrzania większej liczby pomieszczeń i konieczność sterowania jego skutecznością.

Z kolei system wymuszony może doprowadzić ciepło do dalszych części domu, bo ma turbinę (aparat nawiewny), która ułatwia rozprowadzenie ciepłego powietrza dalej. Większe możliwości idą jednak w parze z wyższą ceną. By system działał, musi być podłączony do prądu.

Systemy DGP:

  • rozprowadzenie ciepła z kominka grawitacyjne
  • rozprowadzenie ciepła z kominka wymuszone.

 

Bezpieczeństwo, komfort i ekonomia dzięki odpowiednim materiałom izolacyjnym

Decydując się na kominek, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie i komforcie mieszkańców. Stąd też ważne jest by do zabudowy wkładu kominowego użyć odpowiednich materiałów izolacyjnych, które przede wszystkim są niepalne i odporne na działanie wysokich temperatur. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt ze skalnej wełny mineralnej z okładziną z folii aluminiowej. Sprawdzą się nie tylko do obudowy wkładu kominowego, ale także do izolacji tylnej ściany kominka, belki drewnianej lub marmurowego blatu oraz wyciągu z płyt gipsowo-kartonowych.

​​Do rozprowadzenia ciepła z kominka stosuje się kanały z blachy stalowej, elastyczne aluminiowe lub z blachy ocynkowanej. Ale i tu ważna jest izolacja instalacji grzewczych oraz kanałów wentylacyjnych, bo zapobiega ona niepożądanej ucieczce ciepła, a w przypadku systemu wymuszonego ogranicza także hałas. Izolacje stanowią również zabezpieczenia ognioochronne. Do tego celu można zastosować specjalne maty z wełny skalnej. Ważna jest również izolacja wentylacji i klimatyzacji, bo chroni przed ogniem i przed skraplaniem się pary wodnej.

Kominek to niewątpliwie atut każdego domu. Wprowadza przyjemny, domowy klimat, ale może także stanowić efektywne źródło ciepła.

 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Ceny materiałów budowlanych w 2024 roku – prognozy i trendy rynkowe

Pod koniec 2023 roku, ceny materiałów budowlanych wykazywały tendencję spadkową, choć nie dotyczyło to wszystkich grup produktowych. Jakie zmiany przyniesie rok 2024? Czy nadejście sezonu budowlanego 2024 przyniesie wzrost cen materiałów budowlanych? Garść praktycznych porad prezentujemy w poniższym artykule.